id Tech engine nám vždy ukázal, že hry na něm vypadají nejen skvěle, ale i skvěle běží. A to nejen poslední díly slavné pekelné série, ale i nedávno vydaný Indiana Jones and the Great Circle vypadal úžasně a běžel ukázkově. Tento engine je prostě super a ukazuje například problémovému Unreal Enginu 5, že hra dokáže běžet ve vysokém rozlišení a zároveň bez propadů snímků.

Experti z Digital Foundry se nyní podívali na nejnovější díl Dooma s podtitulem The Dark Ages. A výsledek? To si rozepíšeme níže.

Začneme tradičně nejslabší verzí, tedy Xbox Series S. Ta běží v upscalovaném rozlišení 1080p, přičemž základní rozlišení je pak 864p a místy může klesnout až na 635p. Počet snímků si ale po většinu drží v 60 fps.

Verze pro Xbox Series X a PlayStation 5 jsou na tom pak podobně. Obě běží v upscalovaném 4K, přičemž základní rozlišení je 1440p. Liší se drobnostmi, kde Xbox má místy vyšší rozlišení a PlayStation 5 pak mírně detailnější vegetaci. Co se týče snímků, Xbox verze drží pevných 60 fps, kdežto verze pro PS5 pak klesá až k 50 fps.

Nakonec tu máme PlayStation 5 Pro verzi, od které si mnozí slibovali, že půjde o tu definitivní konzolovou verzi. Z hlediska rozlišení to tak je, jelikož do upscalovaného 4K je obraz dopočítán z 1800p, což je více než základní PS5 nebo Xbox Series X. Počet snímků je ale zajímavý, jelikož je na tom podobně jako verze pro PS5, kde také neudrží pevných 60 fps a může klesnout v závislosti na náročnosti až k 50 fps, což je nejspíše daň za vyšší rozlišení. Na druhou stranu, Indiana Jones and the Great Circle běžel na této konzoli v nativním 4K při 60 fps, takže těžko říct. Možná se na to vývojáři ještě podívají.

Tak či tak, všechny verze vypadají krásně a běží až na drobné detaily ukázkově. id Tech engine tak opět nezklamal. Digital Foundry jen dodává, že chybu neuděláte ani v jedné verzi, máte-li ale na výběr, doporučují sáhnout po Xbox Series X verzi kvůli pevným 60 snímcích při minimálních rozdílech.

Jak jste na tom vy? Chystáte se na návrat zabíjení démonů?

„Doom: The Dark Ages je napříč všemi systémy bravurně odvedeným titulem, který se na dlouhé roky zapíše mezi ty nejkvalitnější střílečky, jež lze v dnešní době najít. Takřka perfektně odvedená práce se soubojovým systémem – který ovšem nemusí padnout úplně každému – doplňuje mistrovský audiovizuál a level design. Chyby se však najdou. Úrovně nebo úseky s Atlanem (mechem) a Serratem (drakem) působí vcelku prvoplánově. Hezky rozbíjí stereotyp, ale obešel bych se bez nich. Množství a různorodost sběratelských předmětů a dalších „secretů“ rovněž klesla. A bohužel se také The Dark Ages i na kompletní dohrání řadí mezi nejkratší tituly (minimálně novodobé) série, za což může mimo jiné absence dalšího nadstavbového obsahu nad rámec samotné singleplayerové kampaně. Škodí to hře nějak zásadně? Rozhodně ne. Hraní nás bavilo od začátku do konce a už teď vyhlížíme DLC a sequel. Nebo prequel. Nebo interquel. Nebo jakýkoliv jiný -quel,“ napsali jsme v naší recenzi.